"Генериране" на много радиация

Въпроси и отговори за гайгер-мюлеровия брояч на LVA
zaphod

"Генериране" на много радиация

Postby zaphod » Thu Mar 15, 2018 9:23 pm

Исках да споделя нещо което може би знаете, приятел който също си взе ЛВА брояча го установи, че ако се докосне корпуса на на ампулата и +-а изкуствено се генерират много импулси. Не е много трудно по този начин да се постигнат няколко стотин uSv/h.

zaphod

Re: "Генериране" на много радиация

Postby zaphod » Thu Mar 15, 2018 9:25 pm

Хмм, аз сега замерих корпуса спрямо -, 0.3Ома, той май си е свързан на -.

LVA

Postby LVA » Thu Mar 15, 2018 9:34 pm

Да, знаем за този трик, на практика той свързва полюсите на тръбата.

Всъщност не е необходимо връзката да бъде с кабел или пробки на мултицет, може и да е с голям импеданс. Ако например докоснете + и - с палец и безименен пръст на едната ръка, също ще "закъсите" тръбата и отново ще се отчитат разряди. Ръката ви ще е изложена на около 200 V, но заради токоограничаващия резистор R2, дори няма да усетите убождане от високото напрежение - токът е около и под прага на чувствителност, под 50 µA.
Все пак с високо напрежение не трябва да се поемат рискове и не препоръчваме да пробвате този трик, и в никакъв случай недейте докосва двата полюса на тръбата с пръсти на различни ръце.

zaphod

Postby zaphod » Thu Mar 15, 2018 9:38 pm

Мда, аз пробвах с мултицет да го меря, отчита около 208Вт но мултицета е с около 10МОма входен импеданс и предполагам, че "натоварва" генератора, който трябва да вдига до 400Вт доколкото знам.

Има ли опасност по този начин да се изгори генератора за високото напрежене?

Поздрави.

LVA

Postby LVA » Thu Mar 15, 2018 9:42 pm

Не, няма опасност.

zaphod

Postby zaphod » Thu Mar 15, 2018 9:50 pm

Благодаря за отговорите. Устройството много ме радва, това че е българско и с много добро качество допълнително добавя към кефа. Видях, че сте вкарали доста усилия и в софтуера, всичко изглежда правено с кеф и желание. Даже успях да убедя още 3ма човека да си го купят дотук. :) серийни номера 85, 90, 91 и моя 77 ;)

LVA

Postby LVA » Thu Mar 15, 2018 10:01 pm

И ние се радваме, че ви харесват уредчетата ни. И да, разработката и писането на кода беше доста забавно :)
По принцип имаме идеи за още подобрения по софтуера на уредчето, но не остава време от ангажименти по други проекти... но ако стигнем до там няма да пропуснем да се похвалим :)

Return to “Geiger counter”