Q1 загрява доста

Въпроси и отговори за часовника с газоразрядни индикатори на LVA
piemgi

Q1 загрява доста

Postby piemgi » Sat Oct 21, 2017 7:15 am

Здравейте,

прекрасен продукт, обаче имам проблеми със запояването. Вероятно нещо съм объркал.

Запоих долната платка, като не спазвах стъпките една по една за тест (знам, не е правилно :) ).
След като я направих, без да съм слагал интегралите я пуснах да проверя напрежението по точките.
Резултата, е че Q1 загрява здраво а на TP1 имам 1.3V :))

Помощ? :)

LVA

Re: Q1 загрява доста

Postby LVA » Sat Oct 21, 2017 7:48 pm

Това е нормално ако не е запоена схемата NE555 (IC1). Сложете я на мястото ѝ, проблемите следва да се оправят след това.

piemgi

Postby piemgi » Sun Oct 22, 2017 12:57 pm

Благодаря, да сега всичко е ок със загряването.

Обаче имам друг проблем - едната от цифрите (ИН-12А) не свети, другата на същия слот свети.
Смених слотовете, но на нито един не свети въпросната лампа.

При запояване обърках от коя страна да ги запоя и се наложи да ги отпоявам, което беше доста трудно и може би съм я повредил някак?
Има ли възможност да купя резервни две лампи, платка и конектор, че не искам да минавам отново през ада на презапояване :))

LVA

Postby LVA » Sun Oct 22, 2017 8:37 pm

piemgi wrote:Обаче имам друг проблем - едната от цифрите (ИН-12А) не свети, другата на същия слот свети.
Смених слотовете, но на нито един не свети въпросната лампа.

Препоръчваме първо да запоите още една слоткет платка с две лампи, за да проверите какво се случва, ако монтирате нея. Така ще може да сме сигурни дали проблемът е в презапояваната двойка. Ако на новата двойка лампи също не работи едната, независимо на кой слот я слагате, то проблемът може да е аноден транзистор, както е описано в точка A6 от FAQ.

piemgi wrote:При запояване обърках от коя страна да ги запоя и се наложи да ги отпоявам, което беше доста трудно и може би съм я повредил някак?

Според нашия опит, ИН-12 са корави лампи и само от разпояване едва ли ѝ има нещо - макар че всичко е възможно. Направете първо горния тест с втората двойка лампи, за да знаем къде е проблема и после, ако трябва, ще борим презапояваната платка.

piemgi wrote:Има ли възможност да купя резервни две лампи, платка и конектор, че не искам да минавам отново през ада на презапояване :))

Да, има възможност, ако се наложи.

piemgi

Postby piemgi » Sun Oct 22, 2017 11:11 pm

Всичко изглежда ок по измерването.

Тъй като съм с ИН-12А, лесно сменям сокета с двете лампи и теста е, че без значение на коя рейка слагам платката с двете лампи все не свети една и съща, а на старите позиции всичко е ок и свети.

Към роботев ли да се обърна за резервните части? :)

LVA

Postby LVA » Sun Oct 22, 2017 11:26 pm

piemgi wrote:Тъй като съм с ИН-12А, лесно сменям сокета с двете лампи и теста е, че без значение на коя рейка слагам платката с двете лампи все не свети една и съща, а на старите позиции всичко е ок и свети.

Не разбираме - моля да уточните какво имате предвид в подчертаната част.

piemgi wrote:Към роботев ли да се обърна за резервните части? :)

Те в момента нямат резервни бройки - ще трябва първо да им доставим, или да дойдете до нашия офис, ако сте в София.

piemgi

Postby piemgi » Sun Oct 22, 2017 11:48 pm

Извинявам се за неразбраната част.

При пускане на часовника, третата лампа от ляво на дясно не свети, изобщо. разменям платката с 3 и 4 лампи и я слагам на мястото на първа и втора - пак не свети 3-та, а платката която беше 1 и 2 сложих на позицията на 3 и 4 - светят си и двете лампи. Така, че не е от останалия хардуер. :)

Къде Ви е офиса и кога мога да дойда?

LVA

Postby LVA » Mon Oct 23, 2017 12:01 am

Действително изглежда да е като умряла лампа.
Очаквайте утре Лично Съобщение с информация къде и кога да се видим за резервните части.

piemgi

Postby piemgi » Wed Oct 25, 2017 8:34 am

Много благодаря, всичко е ок! :)

Искам да попитам, имали възможност за контрол по-дълго време да се показва часа, за сметка на датата и температурата?

LVA

Postby LVA » Wed Oct 25, 2017 7:17 pm

Няма такава възможност, за съжаление. Таймингите са фиксирани на 5 секунди. Но си записваме идеята за бъдеща версия :)

В случай, че можете да програмирате на Ардуино и искате да си показвате произволни неща на дисплея на часовника (включително и час/дата, с избрани от вас тайминги), може да свържете часовника към Ардуино по I²C интерфейс, както е описано в този пример.

Return to “Nixie clock”